Bibliotheek Het Utrechts Archief Het Utrechts Archief

Bibliotheek

Het Utrechts Archief beschikt over de grootste collectie boeken, kranten en tijdschriften van de geschiedenis van de stad en provincie Utrecht. 

Wat heb ik nodig om een item in te zien?

U kunt onze boeken, kranten en tijdschriften alleen raadplegen in onze studiezaal. Daarvoor heeft u het aanvraagnummer van een item uit de bibliotheekcatalogus nodig. U vindt dit nummer direct bovenaan de beschrijving na 'aanvraagnummer'. 

In onze studiezaal kunt u ter plekke een aanvraag doen. 

beacon
 
 
Artikel
Beeldenbestormers en hemelbestormers : religie tussen abstractie en figuratie; / Korine Hazelzet. - In: [ UAT 300 ]. - Vol. 43, nr. 1 (2025), p. 20-23. - ill. In de Nederlandse mentaliteitsgeschiedenis heeft de mening postgevat dat de Nederlandse abstracte kunst voortkomt uit de calvinistische traditie. Historicus Johan Huizinga zette daarvoor in 1934 de toon met zijn essay Nederland's geestesmerk. Kunsthistoricus Hans Jaffé borduurde daarop voort toen hij kunstbeweging De Stijl met zijn geometrische vormen aanmerkte als een typisch Nederlands verschijnsel, dat mede bepaald was door het calvinisme. En historicus Frits Boterman schreef in 2021: 'De Stijl was de uiterste consequentie van het protestantisme, dat in het iconoclasme alle verwijzingen naar heiligenbeelden, de katholieke tradities, en ook het naturalisme verwierp'. Is het terecht dat zij dit verband tussen protestantisme en abstracte kunst leggen? En hoe verhoudt zich dat tot de waardering van de katholieke kunst uit het begin van de twintigste eeuw?
Titel:
Beeldenbestormers en hemelbestormers : religie tussen abstractie en figuratie
Auteur:
Hazelzet, Korine
Brontype:
Artikel
Taal:
Nederlands
Samenvatting:
In de Nederlandse mentaliteitsgeschiedenis heeft de mening postgevat dat de Nederlandse abstracte kunst voortkomt uit de calvinistische traditie. Historicus Johan Huizinga zette daarvoor in 1934 de toon met zijn essay Nederland's geestesmerk. Kunsthistoricus Hans Jaffé borduurde daarop voort toen hij kunstbeweging De Stijl met zijn geometrische vormen aanmerkte als een typisch Nederlands verschijnsel, dat mede bepaald was door het calvinisme. En historicus Frits Boterman schreef in 2021: 'De Stijl was de uiterste consequentie van het protestantisme, dat in het iconoclasme alle verwijzingen naar heiligenbeelden, de katholieke tradities, en ook het naturalisme verwierp'. Is het terecht dat zij dit verband tussen protestantisme en abstracte kunst leggen? En hoe verhoudt zich dat tot de waardering van de katholieke kunst uit het begin van de twintigste eeuw?
Illustraties:
ill.
Auteursvermelding:
Korine Hazelzet
Deelnummer:
2025
Geografische namen:
Auteurs: