Studiezaal en depot
Welkom in de studiezaal. De studiezaal is open op:
Dinsdag (9.00-17.00 uur)
Woensdag (9.00-17.00 uur)
Donderdag (9.00-21.00 uur)
Reserveren is alleen nodig voor het inzien van originele archiefstukken. Hieronder vindt u alle informatie.
De studiezaal
Er zijn 12 plekken beschikbaar om originele documenten in te zien. Deze plekken kunt u alleen reserveren.
Daarnaast zijn er 3 plekken beschikbaar voor niet-wetenschappelijk onderzoek. Hier kunt u zonder reservering gebruikmaken van de computers en leesapparaten.
In de studiezaal staan computers voor zelfstandig onderzoek in de archieven. Op deze computers kunt u beeldmateriaal en archiefstukken bekijken die wel digitaal zijn, maar die u thuis niet kunt openen door auteursrechten of beeldrechten. Ook kunt u op deze computers zoeken in archiefinventarissen om toegangsnummers en inventarisnummers te vinden. De kadasterviewer is hier ook beschikbaar.
Er zijn 3 leesapparaten om microfiches te bekijken en 2 readerprinters om microfilms te bekijken en af te drukken.
Komt u voor het eerst naar het archief of bent u voor het eerst onderzoek aan het doen? Iedere dinsdagochtend 9.30 uur organiseren wij een Introductie Studiezaal. Onze medewerkers vertellen u alles over het starten van een eigen onderzoek en hoe u informatie vindt in de archieven. U krijgt natuurlijk de kans om vragen stellen over uw eigen interessegebied zoals stamboomonderzoek of beeldmateriaal. De introductie duurt 30 minuten. Boek uw plek via ons reserveringssysteem.
Reserveren en aanvragen
Het inzien van originele archiefstukken gaat op basis van een reservering. Wilt u ook deelnemen aan de introductie op dinsdagochtend? Maak hiervoor een aparte reservering. Boek uw plek via deze knop:
BELANGRIJK
In oktober en november vindt er technisch onderhoud plaats aan het gebouwbeheersysteem in het depot van Het Utrechts Archief. Dit heeft gevolgen voor de openingstijden en beschikbare diensten in de studiezaal.
- Op donderdag 13 november 2025 sluit de studiezaal om 17.00 uur. Er is geen avondopenstelling.
- In de week van dinsdag 11 november t/m 13 november is het niet mogelijk om originelen aan te vragen en in te zien in de studiezaal. U bent uiteraard welkom om gebruik te maken van onze computers om online onderzoek te doen. Daarvoor hebben we max. 8 plekken beschikbaar op basis van inloop. Reserveren is niet nodig.
Extra informatie over de studiezaal:
- Wij leggen 1 archiefstuk voor u klaar bij aankomst.
- U kunt in de studiezaal meer originelen aanvragen via een studiezaalpc’s. Deze stukken worden uit het depot gehaald. Zodra de stukken klaar liggen krijgt u een melding via het scherm in de zaal. U haalt de archiefstukken zelf op bij de balie en brengt ze na gebruik weer terug.
- U mag maximaal 1 archiefstuk tegelijk bekijken. Dit om te voorkomen dat archiefstukken onderling verwisseld worden.
- Op dinsdag en woensdag kunnen de aanvragen in de studiezaal worden ingediend tot 16.00 uur, op donderdagen tot 20.00 uur.
- Op de dinsdag na een feestdag worden er geen stukken vooraf klaargelegd. De originelen worden in de ochtend gehaald. Het kan zijn dat u even moet wachten.
Bouwdossiers en bouwtekeningen
Zoekt u een bouwtekening of bouwdossier? Kijkt u hier voor informatie en aanvraagmogelijkheden voor bouwtekeningen.
Ondersteuning
We helpen u graag verder!
- Chat met ons: Wij zijn op dinsdag t/m donderdag tussen 9.00-13.00 uur bereikbaar via de chat voor al uw (onderzoeks)vragen. Buiten deze tijden kunt u ook een offline bericht achterlaten. Laat dan uw e-mailadres en bericht achter in het chatscherm en u krijgt via e-mail antwoord.
Klik op de rode "Stel een vraag" knop rechts onderin het scherm om een chatgesprek te starten. - E-mail met ons: Stel uw vraag via het contactformulier. Als u bijlages wilt meesturen zoals documenten of foto's of heeft u een complexe vraag? Wij adviseren u om deze altijd per e-mail naar ons te sturen.
- Bel met ons: Wij zijn telefonisch bereikbaar op dinsdag t/m donderdag 9.00-13.00 uur via (030) 286 66 11
Heeft u specifiek vragen over stamboomonderzoek en genealogie? De NGV, de Nederlandse Genealogische Vereniging, heeft een inloopspreekuur in de centrale hal van het Utrechts Archief aan de Alexander Numankade. Het Voorouderspreekuur vindt een aantal maanden van het jaar plaats op de eerste woensdag van de maand van 10.30-12.30 uur. Kijk voor de meest actuele data in onze activiteitenkalender.
Openbaarheid en beschikbaarheid van archieven
De meeste van onze archieven en collecties zijn openbaar en online of in de studiezaal te raadplegen. Soms kan het zijn dat er een beperking op de openbaarheid is. Bijvoorbeeld wanneer een stuk of een archief privacygevoelige informatie over nog levende personen bevat. Kijk hier voor meer informatie en het aanvraagformulier voor het inzien van niet-openbare archiefstukken.
Toegankelijkheid
Parkeren en entree
Bezoekers met een beperkte mobiliteit kunnen parkeren op de gehandicaptenparkeerplaats. Deze bevindt zich op ons eigen parkeerterrein, vlakbij de entree. U heeft hiervoor een gehandicaptenparkeerkaart nodig.
De entree is bereikbaar via een rolstoelhelling. Bel ons op 030-286 66 11 als u hulp nodig heeft bij het binnenkomen van het pand.
In het gebouw
- Alle ruimtes zijn op dezelfde verdieping.
- Er is een kluisje op de juiste hoogte, gemarkeerd met een rolstoelsticker.
- Er is een loep te leen voor het bekijken van documenten.
- Het invalidetoilet is direct na binnenkomst aan de rechterkant.
- De deur naar de studiezaal is zwaar. Wij helpen u graag.
Hulphonden Een hulphond is welkom als deze herkenbaar is als hulphond.
Heeft u vragen over uw bezoek aan de studiezaal? Mail ons via inlichtingen@hetutrechtsarchief.nl, bel naar 030-286 66 11, of stel uw vraag via de chat
Route
Openbaar vervoer
Vanaf Utrecht Centraal station neemt u lijn 4 (Voordorp) richting halte Eykmanplein, deze halte is ook bereikbaar met de bus vanaf station Utrecht Overvecht. U kunt ook vanaf Utrecht Centraal een van de vele bussen naar halte Oorsprongpark nemen, vanaf daar is het 9 minuten lopen. Plan hier uw route.
Tarieven & huisregels
Voor het digitaliseren van een archiefstuk of om uitgebreid onderzoek te laten doen, werken we met vaste tarieven. Archiefstukken zijn vaak oud en daardoor kwetsbaar. We vinden het belangrijk om deze met zorg te behandelen. Daarom hebben we een aantal huisregels opgesteld
Praktische informatie
Alexander Numankade 199-201
3572 KW Utrecht
Stel een vraag via het contactformulier
030-286 66 11
De studiezaal is telefonisch bereikbaar:
Dinsdag t/m donderdag 9.00-13.00 uur
Chat met ons op dinsdag t/m donderdag (9.00-13.00 uur).
Feestdagen 2025
Op de volgende dagen is ons kantoor gesloten:
Donderdag 25 December
Vrijdag 26 December
Op deze dagen is er geen contact via chat, telefoon of e-mail. Stuur ons een e-mail met uw vraag en wij nemen deze de eerstvolgende werkdag in behandeling.